TOVAČOV

 

 

VČELÍ PRODUKTY

 

 

 

MED jako lék.

 Co je vlastně med? Jeho hlavní složkou jsou jednoduché, lehce stravitelné cukry, dále složitější cukry (ologosacharidy), bílkoviny, vitamíny a vedle stopových prvků a jiných minerálů také voda. Med nesmí ve sklenici „šplouchat“, být řídký jako voda. Musí se při pohybu sklenice „převalovat“ a pokud jej budeme lít, tak musí dělat tzv. uzlíky“ Při přelévání většího množství medu tak je slyšet zvuk – med zpívá, což je způsobeno jeho správnou hustotou. Med má obsahovat 15 - 18% vody. Jinak nám bude kvasit.

 Obsah jednoduchých cukrů, zvláště glukozy, je velmi důležitý pro organismus, protože je přímo vstřebáván sliznicí do krve. Tím dodává tělu energii okamžitě. Je to hlavní zdroj výživy svalové tkáně. A proto se med hodí k rychlému posílení těžce pracujícího člověka, sportovce apod. Velmi rychle osvěží i jedna lžíce medu.

 Přirozenou vlastností medu je krystalizace, kterou neztrácí svou hodnotu. Krystalizace závisí na vzájemném poměru fruktozy a glukózy. Glukóza je více obsažena v medech květových, a proto dříve krystalizují. V lesních medech je většinou vyšší obsah fruktózy a dextrinů a tím mají nižší předpoklad ke krystalizaci a zůstávají delší dobu v tekutém stavu. Do původního tekutého stavu jej lze přivést postupným zahříváním ve vodní lázni do 45°C. Postavením do blízkosti tepelného zdroje (topení, trouba aj.) zkrystalovaný med změkne a lze jej pak pohodlně roztírat. Med uskladňujeme v uzavřeném obalu (nejlépe ve skle) v suché tmavé místnosti, při teplotě do 15°C.

 Již naše babičky používaly med při nachlazení, při onemocnění horních cest dýchacích. Med svým obsahem jednoduchých cukrů působí příznivě při onemocnění jater, snižuje sekreci žaludečních šťáv a má lehce projímavé účinky. Med je vhodný při rekonvalescenci, při vyčerpanosti, působí příznivě na věnčité tepny a aplikace medu na hnisavé rány pomáhá odlučovat odumřelé tkáně, baktericidním účinkem čistí ránu a zlepšuje prokrvení hojící se rány. Dr. Hajdušková doporučuje pro zachování zdraví užívat denně jednu polévkovou lžíci medu s tímto postřehem…Pominu způsob rozpouštění medu ve slivovici, který je značně oblíben na Moravě, a jistě pravidelné užití tohoto „elixíru dlouhověkosti“ v přiměřené dávce působí blahodárně. Kdo však nemůže po ránu konzumovat nalačno alkohol, pak doporučuje rozpustit med ve vlažné vodě a užívat půl hodiny před snídaní. Pokud však má někdo potíže se spaním, pak je lépe tuto proceduru přesunout na večer – med je potřeba dobře rozmíchat ve vlažném mléku. V čem by mohl být med užitečný pro zdraví najdete ve výše uvedené brožurce MUDr. Hajduškové.

 

PROPOLIS:

 Je bohatá směs bioaktivních látek pryskyřičného charakteru, které jsou sbírány včelami z různých stromů (pupenů a kůry) a rostlin. V úlu jsou dále zpracovávány a využívány k ochraně úlového prostoru před bakteriemi, viry, plísněmi a kvasinkami. Je známo, že obsahuje kolem 50% až 60% pryskyřic, balzámů, 10% až 12% éterických olejů a dalších látek. Jednu třetinu chemicky definovaných látek tvoří velmi důležitá skupina flavonoidů. Propolis je dlouhodobě znám jako látka s vlastnostmi dezinfekčními, ničící nebo brzdící v růstu některé bakterie, viry, houby, kvasinky a plísně. Pro dezinfekční a další léčebné účely byl propolis uznávanou přírodní léčivou látkou již už starých Egypťanů, Řeků, Římanů a dalších národů. Dokáže místně tlumit bolest. Prokázán byl imunomodulační efekt. Používá se hlavně k prevenci faryngitidy a zánětlivých onemocnění dutiny ústní, k ochraně organizmu před infekčními chorobami, při zánětech dásní, onemocněních horních cest dýchacích, zánětech žaludeční i střevní sliznice a močových cest.

  Poslední výzkumy také ukazují na silné antioxidační vlastnosti propolisu, které se uplatňují v boji proti nepříznivým vlivům životního prostředí a volným radikálům vůbec. Zajímavé je také pozorování, že na propolis nevzniká rezistence bakterií jako u antibiotik, přestože se užívá již od dob faraonů. Velmi dobrých výsledků je dosahováno s propolisem v mastích nebo tinkturách. Užívají se k prevenci proleženin, urychlení epitelizace kůže po popáleninách, při trudovitosti obličeje, chronických kožních ekzémech, oděrkách kůže, trhlinkách na nohou nebo rukou. Také jeho antimykózní účinky pomáhají k zastavení růstu a ničení určitých druhů plísní. U některých lidí citlivých na včelí produkty mohou vzniknout alergické reakce. Podle výsledků různých studií se pohybuje citlivost od 0,1 % do 0,5 % aplikací, a proto je potřeba určité opatrnosti. Propolis je biologicky neškodný a v běžném dávkování je prakticky netoxický. Rovněž se dobře kombinuje s antibiotiky, zvyšuje jejich účinnost a současně zmírňuje jejich nepříznivé vlivy na organizmus. V lidovém lékařství se propolis používá v surovém stavu jako prostředek k léčení kuřích ok a otlaků, prasklin na patách. Jiné použití je ve formě tinktury – propolis rozpuštěný v alkoholu, nebo jako propolisové masti.

 

 

PYL:

 Co je to pyl? Pylová zrna jsou vlastně samičími pohlavními buňkami rostlin, které slouží pouze k rozmnožování rostlin. Včela, stejně jako člověk, si nedokáže vytvořit sama bílkovinu, kterou potřebuje k růstu a ke stavbě svého těla. Ale k tomu, aby mohla pyl použít, musí ho včela pomoci fermentace – což je podobné mléčnému kvašení – narušit. Je to jakýsi včelí chléb, jak jsem se někde dočetl. Využití pylu je v lékařství vítáno všude tam, kde je potřeba obnova tkáně, tedy po těžkých a vyčerpávajících nemocech, po úrazech, v rekonvalescenci po mozkových cévních příhodách a při vyčerpanosti. Nevhodný je tam, kde je alergie na pyl, při nemoci ledvin a při nádorových onemocněních. Nevhodný je také pro těhotné ženy .

 

 

MATEŘÍ KAŠIČKA:

Je produktem hltanových žláz včel a jeho použití je nejlepší při smíchání s medem. Používá se ho krátkodobě při poškození centrálního nervového systému, při Parkinsonové onemocnění, při roztroušené skleróze. Vždy by se však užívání mateří kašičky mělo dít po konsultaci s lékařem.

 

 

 

 

 

VČELÍ JED:

 Je to opět výhradně včelí produkt, který slouží k obraně včel proti vetřelcům. Včelí jed je sekret jedové žlázy, hromadící se v jedovém váčku. Je to bezbarvá kapalina hořkokyselé chuti s jemnou aromatickou vůní. Po vysušení je to bílá, krystalická látka. Účinné složky jsou relativně odolné vůči působení teplot až do 100 stupňů Celsia bez výrazné ztráty biologické aktivity. Má mimo jiné silný účinek baktericidní, místně znecitlivující, snižující tlak a účinek zvyšující ochranu a odolnost proti škodlivému záření.Je vynikající při onemocnění svalů a kloubů. Včelí jed, který se dostane při vpichu žihadla do těla, způsobí popraskání buněčných membrán, stimuluje syntézu prostaglandinů a vyvolá v místě vpichu zánětlivý proces. V místě vpichu pozorujeme u člověka zarudnutí pokožky a otok. Vyšší počet žihadel má vliv i na dýchání a nervový systém.

  Právě vylíhlé včely nebodají, nemají žihadlový aparát dostatečně pevný. Asi 500 žihadel působí smrtelně. K získání 1gr. včelího jedu je zapotřebí 0,29 kg včel.

 Matka nebodá, žihadlo jí slouží k vedení vajíčka při kladení.

 

VČELÍ VOSK:

 Včelí vosk je opět ryze včelí produkt, ze kterého si včely staví své plásty nejen pro vývoj včel, ale také jako zásobárny medu a pylu. Ze včelího vosku se vyrábí svíce a z lékařského hlediska je významné jen žvýkání voskových víček při medobraní, protože víčka jsou z čistého panenského vosku a obsahují látky s dezinfekčním a antibiotickým účinkem, které podporují přirozenou obranyschopnost těla.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

АНИМЭЙТ v.3.4
АНИМЭЙТ v.3.4